Vykurovacia sezóna je tu! Ako ju môžete najefektívnejšie využiť?

  1. Domovská stránka
  2. Články
  3. Vykurovacia sezóna je tu! Ako ju môžete najefektívnejšie využiť?

Chladné dni sú v plnom prúde, rovnako tak i vykurovacia sezóna. Tento rok bude o niečo nákladnejšia, ako tie predchádzajúce. Ako ju môžete najefektívnejšie využiť a ušetriť tak náklady? V tomto článku vám prinášame hneď niekoľko tipov.

Používajte závesy a záclony správne

Slnko je skvelý spôsob, ako si pustiť do bytu či domu kúsok tepla aj v zimných mesiacoch. Využite to a používajte závesy a záclony správne a dbajte aj na ich správnu dĺžku, aby neprekrývali radiátory. Počas dňa nechajte prúdiť slnečné lúče do miestnosti, aby ich ohriali. Keď sa zotmie tak záclony zatvorte a žalúzie zatiahnite. Takto fungujú ako izolácia a udržia teplo v miestnosti. Pozor dávajte aj na to, aby mali radiátory voľný priechod. Neukladajte nábytok pred radiátor

Nastavte správne váš termostat

V dnešnej dobe je väčšina zdrojov vykurovania už inteligentná, tak to využite. Nastavte si termostat automaticky. V prípade, že ste v práci alebo mimo domu, postačí teplota okolo 18 stupňov. V tomto prípade viete skvelo využívať funkciu časovač, kedy si nastavíte čas (cca hodinu pred príchodom domov), aby sa vám priestor vykúril. Rovnako tak môžete udržiavať nižšiu teplotu v noci a hodinu pred zobudením si nastavíte vyššiu.

Udržujte v domácnosti vyššiu vlhkosť

Prečo? V zime býva často v bytových priestoroch suchý vzduch, ktorý nie je pre naše zdravie ideálny. Pri vyššej vlhkosti a nižšej teplote však máte pocitovo dojem, že teplota vzduchu je vyššia. Pri teplote 21 stupňov a vlhkosti vzduchu 60 % máme rovnaký pocit ako pri teplote 23 stupňov a vlhkosti 30 %, ktorý nám už sťažuje dýchanie. Tak to využite a ušetrite náklady! Vlhkosť docielite napríklad tak, že si vyvetráte a pustite tak studený vlhký vzduch.

Zbavte sa tepelných mostov pomocou kanadskej striekanej peny

Síce to už pravdepodobne teraz nestihnete, no do ďalších sezón sa to rozhodne oplatí. Žiadne z vyššie uvedených tipov totiž nebudú fungovať, ak vám doma vznikajú tepelné mosty a úniky. Slabá izolácia okolo okien, dverí či strechy je obrovskou prekážkou pri kúrení. Chladný vzduch totiž neustále prúdi dnu. Vhodným a hlavne rýchlym riešením na dvere a okná, je izolačná páska, zatiaľ čo strechu si môžete nechať zaizolovať aj striekanou penou ICYNENE od Huntsman Building Solutions.

Zateplenie strechy kvalitnou striekanou izoláciou v podobe kanadskej peny ICYNENE od Huntsman Building Solutions zamedzí úniku tepla a následne tak vzniku zbytočných nákladov. S návrhom správnej skladby zateplenia strechy vám radi pomôžeme. Stačí nás kontaktovať.

Zdroje článku:
https://hnonline.sk/prakticke-hn/poradenstvo/96048615-mate-vysoke-ucty-za-energie-odbornik-radi-ako-mat-teplo-aj-bez-extremnych-faktur
https://www.estav.cz/cz/11217.5-tipu-jak-mit-doma-teplo-a-nezkrachovat
https://www.stavebniserver.com/zpravodajstvi/zdrave-telo-v-zdravem-dome/

Zanechajte nám na Vás kontakt

    Obnovte s nami svoj rodinný dom. Získajte príspevok až 19 000 eur na obnovu starších domov.