Striekaná izolácia: aké typy existujú a kde všade ju môžete použiť?

  1. Domovská stránka
  2. Články
  3. Striekaná izolácia: aké typy existujú a kde všade ju môžete použiť?

Premýšľate, aký typ izolácie je ten pravý pre vašu stavbu? Výber správneho technického riešenia je kľúčový a ak hľadáte odpoveď práve na túto otázku, ste tu správne. V tomto článku vám povieme, aké typy striekanej izolácie existujú a kde ich môžete využiť.

Čo je striekaná izolácia?

Vlastnosti striekanej izolácie v oblasti zateplenia sú jedinečné. Striekaná PUR pena od Huntsman Building Solutions predstavuje najmodernejšiu rozpínavú penu a aplikácia striekaním zabezpečuje dokonalé spojenie s povrchom. Nevznikajú tak tepelné mosty ako pri prekrývaní vláknitou izoláciou. Naša izolácia je zmesou 2 zložiek – živicovej lepivej zložky (MDI) a penovej zložky (Polyol). Aplikácia PUR peny je pomerne rýchla. Naša mäkká pena H2Foam Lite pevne priľne k podkladu, zväčší objem až stonásobne (zatiaľ čo tvrdá pena Heatlok HFO PRO zväčší objem 30-násobne) a po niekoľkých sekundách nadobudne finálny vzhľad.

Aké existujú druhy striekaných izolácií?

Striekanú izoláciu môžeme deliť podľa rôznych kritérií. V tomto článku vám priblížime delenie PUR peny na základe chemickej štruktúry:

Mäkká pena s otvorenou bunkovou štruktúrou

Striekaná mäkká pena (naše H2OFoam Lite a H2OFoam Lite Plus) je jemnejšia, mäkšia a pružnejšia. Je to aj vďaka nízkej objemovej hmotnosti a bunkovej štruktúre, vďaka vodnému nadúvaniu – nadúvadlu. Mäkká pena si zachováva výborné tepelnoizolačné a zvukovo-izolačné vlastnosti. Medzi jej výhody radíme aj stálu pružnosť, extrémne nízku absorpciu vody a schopnosť prepúšťať vlhkosť. Často sa využíva pri zatepľovaní strechy, podkrovia, stien a podláh, ale tiež pri priemyselných objektoch a ťažko dostupných miestach.

Tvrdá pena s uzavretou bunkovou štruktúrou

Tvrdá pena odoláva vysokej záťaži, a preto je vhodná pri izolácií podláh. Má vysokú odolnosť voči vode a vďaka uzavretej bunkovej štruktúre má aj vysokú pevnosť v tlaku a menšie pružné vlastnosti. Takáto tvrdá pena má vynikajúce zvukovo-izolačné vlastnosti.

Polotvrdá pena s uzavretou bunkovou štruktúrou

Polotvrdá pena (u nás Heatlok EZ & prémiová Heatlok HFO PRO) sa zvykne využívať na izoláciu obytných, komerčných a priemyselných stavieb. Používa sa tiež na izoláciu málo zaťažovaných podláh (napr. tých v podkroví). Je pružnejšia a mäkšia než tvrdá pena, no oba materiály majú súčiniteľ tepelnej vodivosti v zásade totožný.

Rýchlo vytvrdzujúca polyurea

Tento typ polyuretánu má skvelé hydroizolačné vlastnosti a zároveň poskytuje výbornú tepelnú izoláciu. Jej výhodou je odolnosť voči UV žiareniu a chemikáliám. Aj preto je vhodná pri riešení prestupov či rôznych detailov cez hydroizolačný systém striech, stien a stropov.

Kde všade môžete striekanú izoláciu použiť?

Striekanou izoláciou môžete zaizolovať takmer čokoľvek. Všeobecne platí, že mäkká pena je vhodná do interiéru, ktorý potrebuje dýchať. Tvrdá pena sa hodí skôr na izoláciu základov či plechových hál. Striekaná pena výborne vyplní všetky stropy, rohy v podkroví či v krovoch. Využiť ju môžete tiež na izoláciu základov, podláh, stien a fasád, striech, no aj na pochôdzne strechy. Je ideálnym riešením na zateplenie kontajnerov a montovaných domov. Ak vám záleží na životnom prostredí, iste vás potešíme tým, že striekaná izolácia je ekologická a nemá dopad na ozónovú vrstvu.

Zaujala vás striekaná izolácia a radi by ste sa dozvedeli ešte viac? Naši odborníci vám radi odporučia použitie pre danú aplikáciu. Stačí vyplniť kontaktný formulár a my sa vám ozveme.

Zanechajte nám na Vás kontakt

    Obnovte s nami svoj rodinný dom. Získajte príspevok až 19 000 eur na obnovu starších domov.