Počas posledných rokov letné teploty nepríjemne stúpajú, s čím sa okrem unaveného ľudského organizmu spája aj častejšie prehrievanie stavieb a domov. Najvhodnejší čas, kedy je potrebné na takýto problém myslieť, je v štádiu návrhu vášho domu. Môžeme tak predísť napríklad neznesiteľnému teplu, ktoré vám počas leta nedovolí pokojne spať. V dnešnej dobe, kedy je zvyšovanie cien energií na dennom poriadku, je chladenie priestorov v letných mesiacoch až štyrikrát nákladnejšie ako vykurovanie v zimných mesiacoch. Ak chcete predísť nepríjemnostiam alebo prípadným nechceným prerábkam, priblížime vám v tomto článku najčastejšie príčiny prehrievania stavieb.
1. Príčina – Nesprávne odvetranie strechy
Zdravie vašej rodiny, budúce náklady na opravy domu, cena za vykurovanie alebo chladenie domu závisia aj od správneho odvetrania strechy. Hovoríme o odvádzaní vodných pár, ktoré sa v domácnosti nachádzajú kvôli dýchaniu, sprchovaniu, sušeniu prádla a podobne. Táto para sa snaží dostať z interiéru von. Strecha zateplená Kanadskou penou ICYNENE H2Foam Lite prepúšťa vlhkosť z obydlia von a tým sa zabezpečuje priestor bez plesní. Správne vyriešené odvetranie krytiny je teda prvou líniou ochrany proti prehrievaniu domu. Aj výber krytiny má svoju dôležitosť. Od typu krytiny a sklonu krovu závisí veľkosť odvetrávacej medzery pod krytinou. Tá by nemala byť nižšia ako 40mm, práve naopak – ideálne je ak je v tomto prípade väčšia. Čím je nižší sklon krovu, tým väčšia musí byť odvetrávacia medzera. Aj v prípade, že sú krokvy dlhšie ako 6 metrov, by mala byť medzera väčšia, ideálne 100mm až 120mm. Nepodceňujte výstup odvetrania v hrebeni.
2. Príčina – Nesprávne vetranie v priestore
Vetranie domu ovplyvňuje okrem vlhkosti aj jeho teplotu. Ak sa chcete vyhnúť vlhkosti a zbytočným tepelným únikom, je potrebné vhodne riadiť teplo a čerstvý vzduch v dome. Najlepšie je počas horúcich letných dní vetrať v ranných a večerných hodinách. Ďalšou možnosťou je aj vetranie po zotmení, kľudne počas celej noci. Počas dňa by sme do priestoru púšťali horúci vzduch, ktorý by ochladzovaniu stavby nepomohol. V takomto prípade je vhodnou alternatívou ventilátor, ktorý príjemné rozprúdi vzduch v miestnosti. Nenechávajte ho však dlho otočený priamo na seba, aby vám nespôsobil nepríjemné zdravotné ťažkosti. Zamedzenie vniku prehriateho vzduchu do priestorov domu je hlavným princípom tepelnej pohody v letnom období.
3. Príčina – Tienenie okien
Moderné domy často disponujú veľkými presklenými oknami, ktoré z vizuálneho hľadiska vyzerajú štýlovo, avšak v období leta kvôli ním dochádza k tzv. skleníkovému efektu, kedy sa nadmerne prehrieva váš domov. Hovoríme o oknách, ktoré sa nachádzajú na južnej a západnej strane stavby. Viac ako 40 % tepla sa môže dostať dovnútra práve cez takéto nezatienené okná. Ideálnym riešením je zahrnúť do projektu stavby tieniace konštrukcie, slnolamy, väčšie presahy striech nad oknami alebo použitie špeciálnych vonkajších žalúzií. Okrem týchto technických vymožeností je veľmi efektívna aj výsadba stromov, ktoré aspoň čiastočne zatienia sklené plochy.
4. Príčina – Nevhodný výber tepelnej izolácie
Nielen pri tejto téme sa stretávame so situáciou, že ľudia nepozerajú na vlastnosti a kvalitu tepelnej izolácie, ale predovšetkým na jej cenu. V letných dňoch horúci vzduch prechádza cez izoláciu do interiéru a tak dochádza k postupnému prehrievaniu stavby. Sklená vata, minerálna vata, fúkaná celulóza alebo nedostatočne husté PUR izolácie nezamedzujú dostatočne cirkulácii vzduchu. Na rozdiel od nich, Kanadská pena ICYNENE touto vlastnosťou disponuje, je trvanlivá a neprievzdušná, čím zabezpečuje tepelný komfort.
5. Príčina – Orientácia novostavby
Ideálne je, ak je stavba orientovaná aspoň na dve svetové strany. Denná časť (napríklad kuchyňa) je najčastejšie na južnej, svetelnej strane, pričom oddychová nočná časť (napríklad spálňa) na severnej, zatienenej strane. V takomto prípade môžete v letných mesiacoch vetrať aj cez deň prostredníctvom okien, ktoré sa nachádzajú na severnej strane. Avšak ani správne orientovanie úplne nezabráni letnému prehrievaniu južne orientovaných izieb. Tu je dôležité premyslieť si, či je pre nás dôležitejšie mať príjemnú teplotu v obývacej izbe alebo spálni.
BONUS – Výber stavebného materiálu a jeho vplyv na teplotu domu
Materiál, ktorý použijete na konštrukciu vášho domu je taktiež dôležitým elementom, na ktorý je potrebné pri výbere myslieť. Dokáže do značnej miery ovplyvniť finálnu teplotu stavby nielen v priebehu letných, ale aj zimných dní. Počas porovnávania konštrukčných materiálov vo výskumnom parku Viva v Rakúsku zistili, že zateplený betónový dom mal teplotu 24 °C. Zateplené stavby z masívneho dreva alebo tehly sa pohybovali v teplotnom rozmedzí 27 – 28 °C. Najteplejšie bolo v zateplenej montovanej drevostavbe a v tehlovom dome, ktorý naopak zateplený nebol. Výskumníci teda zisťovali, ktoré materiály prepúšťajú teplo viac a ktoré menej. Z výskumu vyplýva, že najlepšou voľbou pre obvodové steny stavby je betón alebo tehla, čiže masívne materiály v kombinácii so zateplením. Tieto materiály vďaka väčšej objemovej hmotnosti materiálu efektívnejšie brzdia šírenie tepla.
Myslite na budúcnosť vášho domu včas a vyhnite sa tak nepríjemnostiam, ktoré by vás mohli o pár rokov nepríjemne prekvapiť. Ak by ste si neboli istí s výberom striekanej izolácie, stačí nás kontaktovať a naši obchodní špecialisti s vami prediskutujú všetko potrebné pre bezpečnosť vášho bývania.