Všetko, čo by ste mali vedieť o zateplení podlahy

 1. Domovská stránka
 2. Články
 3. Všetko, čo by ste mali vedieť o zateplení podlahy

Teplo v stavbe môže unikať cez múry, strechu či okná, ale netreba podceňovať ani spodnú časť stavby – podlahu. Výrazne reaguje na vlhkosť alebo zmeny teplôt, čím sa podieľa na úniku tepla a tepelnom komforte stavby. V dnešnom článku si priblížime izoláciu podlahy a výhody použitia striekanej izolácie.

Dôležité faktory pri izolovaní

Sú určité otázky, ktoré by ste si počas zatepľovania podlahy mali zodpovedať. Aké stavebné riešenie je pre vás vhodné? Ktorý materiál zvoliť? Ešte pred výberom samotného materiálu je však vhodné zvážiť, ktorý typ zateplenia je pre vašu stavbu ideálny. Závisí to od toho, či má alebo nemá vaša stavba pivnicu. V čom sa tieto dve situácie odlišujú?

 • Podlaha domu bez pivnice – V tomto prípade je dôležité zvážiť aj to, či sa jedná o novostavbu alebo idete stavbu rekonštruovať. Pri rekonštrukcii je nevyhnutné odstrániť starú podlahu, prípadne vykonať sanačné opatrenia proti vlhkosti, ktorými sú napr. hydroizolačné nátery a asfaltové pásy. Následne sa v oboch prípadoch aplikuje tepelná izolácia.
 • Podlaha domu s pivnicou – Je pravdou, že teplý vzduch v priestore stúpa nahor, k stropu. Avšak v prípade, že má stavba pivnicu alebo iný nevykurovaný priestor v suteréne, uniká teplo aj nadol, do chladnejších častí. Predovšetkým v takomto prípade je vhodné aplikovať tepelnú izoláciu.

Zateplenia kanadskou penou

V stavbe, kde nie je podlaha zateplená, uniká približne 10 % tepla, čo nie je málo pri ročnom prepočte nákladov za vykurovanie. Izolácia teda primárne eliminuje tepelné úniky, zamedzuje rýchlym zmenám teplôt a mäkká pena tiež tlmí hluk v priestore.

Naši technici odporúčajú mäkkú pur penu H2Foam Lite. Jej dominantnou vlastnosťou je vytvorenie celistvej izolačnej vrstvy bez medzier či tepelných mostov.Keďže bežne nie je pochôdzna, používame rošt, do ktorého aplikujeme mäkkú penu. V prípade, že pôjde o pochôdznu podlahu, tak sa používa spôsob do dosky napresno s prítlakom. Mäkká pena je vhodná aj na kombinovanie do suchej stavby. Životnosť celej skladby sa predlžuje aj vďaka paropriepustnosti a neprievzdušnosti.

Ďalšou možnosťou je použitie tvrdej peny Heatlok EZ alebo HFO PRO. Heatlok EZ je pochôdzna a v prípade potreby je možné ju zbrúsiť na potrebnú hrúbku. V porovnaní s inými striekanými izoláciami má najlepšie tepelné vlastnosti a zároveň je odolná proti vlhkosti. V pivniciach a podlahách sa používa ako tepelná izolácia a hydroizolácia (protizáplavové riešenie). Vďaka špičkovým vlastnostiam je navyše vhodná aj pod podlahové kúrenie. Heatlok HFO PRO má testovanú protirádonóvu účinnosť.

Zateplenie podlahy tvrdou penou

Ukážka zbrúsenia peny

Aké sú teda hlavné výhody izolácie podláh striekanou penou ICYNENE od Huntsman Building Solutions?

 • Poskytuje tepelný komfort a eliminuje tepelné straty
 • Tvrdá pena HEATLOK EZ je odolná voči vlhkosti a nepúšťa ju do obytného prostredia
 • Mäkká pena H2FOAM LITE sa môže aplikovať na drevené, kovové a roštové konštrukcie, rovnako tak aj tvrdá pena HEATLOK sa dáva do roštu a priľne takmer na čokoľvek
 • Z dlhodobého hľadiska sa neznižuje jej kvalita, ani životnosť
 • H2FOAM LITE tlmí okolitý hluk

Ako ste v článku zistili, zateplenie podlahy závisí od viacerých faktorov, na základe ktorých sa izolácie realizuje. S výberom tej správnej vám po detailnej konzultácii radi pomôžu naši technici. Stále platí, že predbežná konzultácia je u nás ZADARMO.

Zanechajte nám na Vás kontakt

  Obnovte s nami svoj rodinný dom. Získajte príspevok až 19 000 eur na obnovu starších domov.