Striekaná izolácia je ekologická – mýtus alebo realita?

  1. Domovská stránka
  2. Články
  3. Striekaná izolácia je ekologická – mýtus alebo realita?

V súčasnom svete, kde ochrana životného prostredia zohráva stále dôležitejšiu úlohu, sa pri stavbe domu stáva kritickou témou otázka ekologickej a zdravotne bezpečnej izolácie. Jednou z populárnych možností je striekaná izolácia, no často sa vyskytujú mýty a obavy o jej environmentálnu i zdravotnú prijateľnosť. V tomto článku sa zameriame na túto problematiku a poskytneme odpovede, ktoré môžu byť pre mnohých zaujímavé a dôležité.

Dôležité je rozlišovať 

Striekaná PUR pena, ktorá vzniká zmiešaním dvoch látok (v pomere 1:1 – izokyanát – živicové spojivá (zložka A) a polyol – penová zložka (zložka B)), sa stala populárnou voľbou. Mnohí sa však obávajú obsahu škodlivých látok, ako aj negatívneho vplyvu na životné prostredie.

Striekaná pena od renomovaného výrobcu Huntsman Building Solutions sa vyznačuje absenciou skleníkových plynov a toxických látok. Navyše mäkké peny z “rodiny” tohto výrobcu sú 100 % nadúvané vodou.

Kanadská pena získala certifikáciu v kategórii A+ pre prchavé organické látky, čo znamená, že neuvolňuje do ovzdušia škodlivé chemikálie či toxíny, čo má pozitívny vplyv na kvalitu vnútorného prostredia a celkovú ekologickosť stavby.

Niektoré peny od iných výrobcov obsahujú škodlivé nadúvadlo s hydro-fluoro uhľovodíkmi, ktoré negatívne vplýva na ozónovú vrstvu a zdravie človeka. Vďaka vývoju nových materiálov je možné využívať ekologicky šetrné nadúvadlo hydrofluórolefín. Peny s uzavretou bunkovou štruktúrou od výrobcu Huntsman Building Solutions obsahujú moderné činidlo s ultra nízkym potenciálom globálneho otepľovania.

Udržateľnnosť životného prostredia (striekanou izoláciou)

Spoločnosti Huntsman Building Solutions záleží na udržateľnosti. Zo skládok odoberá tony plastového odpadu a používa ho na výrobu produktov. Výrobca mení PET plast na energeticky účinnú izoláciu vo forme striekanej peny. Výsledkom je menej odpadu a čistejšia planéta. Na výrobu peny s uzavretými bunkami sa ročne použije viac ako 250 miliónov recyklovaných plastových PET fliaš. Viac ako 8 000 plastových PET fliaš sa opakovane použije pri aplikácii tvrdej peny od tejto spoločnosti v bežnom dome.

Striekaná izolácia prináša nielen tepelný komfort, ale aj významne znižuje uhlíkovú stopu v domácnostiach. Vďaka svojim vynikajúcim tepelno-izolačným vlastnostiam značne obmedzuje potrebu využívania vykurovacích a chladiacich zariadení. Tento prístup vedie k nižšej mesačnej spotrebe energie a postupnému znižovaniu emisií CO2 každým rokom.

Celkovo možno povedať, že striekaná izolácia od Huntsman Building Solutions je zdravotne nezávadná, priateľská k životnému prostrediu a okrem prírody šetrí aj vašu peňaženku. V prípade, že sa chcete o striekanej kanadskej penne dozvedieť viac, neváhajte nás kontaktovať. Ochotne vám poradíme a zodpovieme na vaše otázky.

Zanechajte nám na Vás kontakt

    Obnovte s nami svoj rodinný dom. Získajte príspevok až 19 000 eur na obnovu starších domov.