Prečo zvoliť striekanú izoláciu na zateplenie fasády?

  1. Domovská stránka
  2. Články
  3. Prečo zvoliť striekanú izoláciu na zateplenie fasády?

Túžite po domove, ktorý je teplý, útulný a odolný voči vplyvom počasia? Takúto ochranu vám môže poskytnúť správne zateplenie fasády. V tíme Kanadská pena sme presvedčení, že striekaná izolácia je tým pravým riešením. Prečítajte si viac o jej výhodách a aplikácii v tomto článku.

Pri plánovaní rekonštrukcie staršieho domu alebo výstavby nového je zateplenie fasády kľúčovým krokom. Mnohí však podceňujú dôležitosť správneho výberu izolačného materiálu, čo môže viesť k nesprávnej skladbe a neefektívnemu zatepleniu. Striekaná izolácia je efektívnym (hoci stále menej bežným) spôsobom zateplenia fasády, ktorý ponúka vynikajúce výsledky.

Ako prebieha aplikačný postup?

Aplikácia striekanej izolácie prebieha v troch jednoduchých krokoch:

  1. Príprava nosného konštrukčného systému pre finálny záklop (môže sa použiť drevený rošt, kovový rošt alebo ich kombinácia).
  2. Aplikácia peny (pena sa aplikuje priamo na akýkoľvek stavebný materiál, pričom dokonale priľne na tehlu (Ytong, Porfix, Termalika, Porotherm).
  3. Inštalácia fasádneho obkladu a finálne dokončenie pohľadového záklopu (na nosnú konštrukciu je možné aplikovať ľubovoľnú fasádu – oplechovanie, drevený obklad, kameninový obklad alebo veľkoformátové vláknocementové dosky).

V prípade klasického dizajnu zateplenia rodinného domu striekanou penou odporúčame na záklop použiť materiály ako eko panel, vláknocementová doska, DHF / NDF doska alebo OSB doska natiahnuté do klasického lepidla, omietky a farby. Dom bude vyzerať na prvý pohľad rovnako ako pri zateplení polystyrénom.

Vhodný systém zateplenia

Pri aplikácii striekanou pur izoláciou rozlišujeme dva typy fasádnych skladiebodvetraná fasáda a difúzne otvorená fasáda

Odvetraná fasáda je kontaktný zatepľovací systém, ktorý je od vonkajšej obvodovej steny stavby oddelený vzduchovou medzerou. Podľa nás ide o najfunkčnejší fasádny systém, aj keď nie veľmi bežný. Hlavnou výhodou odvetranej fasády je ventilácia (cirkulácia) vzduchu. Funkčnosť je postavená na výbornom odvetraní medzipriestoru vzniknutom medzi obvodovou stenou budovy s izoláciou a opláštením fasády. Pri odvetranej fasáde je zabezpečené neustále prúdenie vzduchu. Izolácia nie je vystavená vlhkosti, čoho výsledkom je zdravé bývanie bez plesní. 

Toto riešenie navyše počas leta spĺňa ochranu pred prehrievaním domu a v zime zase chráni pred vetrom. V kombinácii so striekanou Kanadskou penou perfektne eliminuje tepelné mosty a znižuje tepelné úniky.

Ďalšou formou fasádneho systému je difúzne otvorená fasáda. V tomto prípade záklopová doska nie je od izolácie oddelená vzduchovou medzerou. Ide o kontaktný zatepľovací systém, v ktorom je potrebné použiť paropriepustné (difúzne otvorené) materiály (vrátane lepidla, farby a omietky). Paropriepustnosť materiálov umožňuje dostať vlhkosť von zo skladby.

Striekaná pena vs. polystyrén

V rámci tímu Kanadská pena používame na zateplenie fasády mäkkú penu s otvorenou bunkovou štruktúrouH2Foam Lite od prvotriedneho výrobcu Huntsman Building Solutions. Medzi hlavné výhody patrí nízka tepelná vodivosť, dokonalé vyplnenie medzier a zníženie tepelných únikov. Mäkká striekaná izolácia ICYNENE sa dostane do každej škáry a vytvorí celistvú vrstvu bez tepelných mostov aj pri nerovných povrchoch.

Striekaná pena poskytuje v porovnaní s polystyrénom akustický útlm. Výsledkom je komfortné bývanie bez hluku prichádzajúceho zvonku. Bežnými činnosťami (napríklad dýchanie, pranie, varenie či sprchovanie) vzniká v 4-člennej rodine 5 až 10 litrov vody denne. Kanadská pena je difúzne otvorená. Umožňuje únik každodennej vlhkosti z interiéru smerom von. Polystyrén nedýcha, v dôsledku čoho môžu po zateplení vznikať plesne v interiéri. 

Ďalšia výhoda spočíva v rýchlosti a čistote zateplenia. Zateplenie fasády rodinného domu s kotvením nosných konštrukcií môže byť dokončené v priebehu niekoľkých dní, v závislosti od typu stavby. Pri izolácii polystyrénom vzniká odpad a neporiadok z guličiek (odrezky sa väčšinou vyhadzujú). Izolácia penou prebieha takmer bez odpadu a neporiadku.

Chcete sa dozvedieť viac? Naše úspešné realizácie si môžete pozrieť tu. Neváhajte nás kontaktovať prostredníctvom čísla +421 949 639 741, alebo vyplňte kontaktný formulár. Ochotne vám poradíme a zodpovieme na vaše otázky.

Zanechajte nám na Vás kontakt

    Obnovte s nami svoj rodinný dom. Získajte príspevok až 19 000 eur na obnovu starších domov.